Dlaczego warto korzystać z narzędzi do zarządzania czasem?

Personal organizer and pink flowers on desk · Free Stock Photo

Większość z nas w dalszym ciągu korzysta z plenera w formie papierowej. Przyzwyczailiśmy się do notowania w kalendarzu albo w notesie, nie mniej jednak powstało również wiele systemów do zarządzania czasem, na które warto zwrócić uwagę.

Oczywiście stosowanie kalendarza w formie papierowej ma swoje zalety, notowanie jest szybkie i wygodne, poza tym taki plener można ze sobą zabrać praktycznie wszędzie. Natomiast wadą takiego rozwiązania jest to, że nie można nanieść poprawek bez skreślania zapisanych wcześniej zadań, ustawić sobie przypomnienia, ani szybko wyszukać interesujących nas zapisków. Do elektronicznego zarządzania czasem wykorzystuje się głównie kalendarze oraz programy typu menedżer zadań. Dostępne są również specjalne systemy do zarządzania projektami typu Cardonara, które znacznie ułatwiają organizację pracy w firmie. Przewagą takich narzędzi jest przede wszystkim możliwość widoku kalendarza z różnych perspektyw, pozwalają one na posortowanie oraz obejrzenie list zadań według projektów lub czasu ich realizacji. Poza tym można zsynchronizować komputer z aplikacją w telefonie komórkowym, co jest dodatkowym udogodnieniem.

Elektroniczny kalendarz nie przypadnie do gustu każdemu

Osoby, które lubią robić zapiski i skreślać wykonane zadania, elektroniczny plener raczej nie przekona. Oprócz braku fizycznego kontaktu, problemem, co dla po niektórych osób może okazać się również sposób wprowadzania danych, gdyż trzeba będzie uruchomić komputer oraz opanowanie funkcji wybranego systemu.

Kalendarz w formie papierowej, tak samo, jak elektroniczny plener ma swoje wady i zalety, to jakie rozwiązaniem wybierzemy w dużej mierze, będzie uzależnione od naszych przyzwyczajeń. Tak czy inaczej warto, chociażby przetestować system elektronicznego zarządzania czasem, gdyż może okazać się, że znacznie usprawni on pracę.