Ile kosztuje promocja firmy przez filmy video?

25328feb30b947f38dbe15734278e8e5

Załóżmy, że chcemy wypromować naszą firmę przez kampanię filmów video na YouTube. Minimum jakiego potrzebujemy to 10 trzyminutowych filmów, które będą publikowane 2 razy w tygodniu. Dłuższych filmów nie ma potrzeby kręcić, bo i tak nikt ich nie obejrzy, a w krótszych ciężko omówić nawet jeden temat. Ile kosztuje promocja firmy przez filmy video?

Proces robienia filmu

 1. trzeba wymyślić wstępny scenariusz każdego filmu (w postaci listy w punktach)

 2. trzeba przygotować grafiki, strony, animacje itd. o których będę mówił

 3. kamerzysta rozstawia sprzęt w miejscu, w którym jest nagranie – pierwsze ustawienie zajmuje około 2-3 godzin i efekt to całe pomieszczenie zawalone statywami, lampami, mikrofonami itd. W kolejnych ustawieniach w tym samym miejscu już szybko idzie bo ze zdjęcia się ustawia – ok. pół godziny

 4. trzeba wybrać lub kupić eksponaty do filmu

 5. każdy odcinek mówię ciągiem według scenariusza, w trakcie robiąc parę dubli (na tym samym nagraniu) – wychodzi ok. 40 minut surowego materiału na trzyminutowy film (przy założeniu, że są tylko dwie kamery)

 6. w ciągu dnia jestem w stanie nagrać ok. 5 odcinków (to są 3-4 godziny nagrania z przerwami), w szóstym już słychać, że jestem zmęczony i słabo idzie

 7. następnie ktoś od nas ogląda surowy materiał z głównej kamery i notuje które fragmenty mają być w filmie („od słowa ‘witam’ w sekundzie 23 do słowa ‘zobaczmy co teraz’ w 27” – tak cały film!). Trwa to ze 2-3 razy dłużej niż surowy materiał, czyli jakieś 2h

8. materiał idzie do montażysty. Przy montażyście ktoś musi siedzieć i mówić mu co ma być w filmie. Jednocześnie ta osoba robi zrzuty ekranu w dobrej jakość, przegląda animacje, wymyśla podpisy pod scenami itd. Przy takiej liczbie cieć i dodatkowych materiałów, wychodziło z tego co pamiętam 1-1,5h wspólnej pracy na minutę filmu. Przy skomplikowaniu takim jak http://vimeo.com/82948374 byłoby kilka godzin na minutę (samego montażu, a wcześniej jeszcze musieli przygotować te wszystkie animacje pojawiające się na komputerze).

Szacunkowy koszt to:

 • 1500 złotych za kamerzystę ze sprzętem za dzień (będą potrzebne 2-3 dni),

 • 50-100 za godzinę montażysty (30min*1,5h/min*50złotych to ok. 2000 złotych)

 • 20h oglądania filmu przez kogoś od nas albo od Was (50zł/h = 1000 zł)

 • 45h towarzyszenia montażyście przez kogoś od nas (50zł/h = 2000 zł)

 • animacje, grafika, opisy na YT – ???

 • wynajem ładnego pomieszczenia na 2-3 dni do 1000 zł (przez jakąś stronę do wynajmu apartamentów na dni)

 • wymyslenie scenariuszy – 1 dzień pracy max

 • czas aktora powiedzmy za darmo, bo musi to być ktoś istotny z firmy, komu zależy na promocji i pewnie nie pobiera stałego wynagrodzenia.

Razem wychodzi 10-15 tysięcy złotych, przy czym to kwota na same nagrania – trzeba jeszcze doliczyć koszt ich promocji, ale to materiał na kolejny poradnik.