Transakcje internetowe zdobywają rynek

Apple Coffee Computer Devices Espresso · Free Photo

Tematyka zakupów w Internecie przez cały czas interesuje badaczy, którzy w przeprowadzanych ankietach mają przede wszystkim jeden cel. Chcą sprawdzić jakie są zachowania kupujących, aby móc przygotować dla nich jak najbardziej interesującą ofertę i jeszcze szybciej i skuteczniej pozyskać nowych klientów.

Z raportu dotyczącego sposobów płatności na jakie decydują się internauci kupujący online wynika, że wiele osób zaczyna przekonywać się do poza bankowych form płatności.

Istnieje kilka rodzajów płatności jakie wybierają Polscy internauci decydujący się na zakupy online, czy płatności internetowe. Wśród najbardziej popularnych form, w zależności od wieku znajdują się oczywiście przelewy bankowe, płatność przy odbiorze czy też płatność kartą bądź płacenie przy pomocy specjalnych serwisów transakcyjnych, poza bankowych ale współpracujących z bankami.

Czy płatności internetowe wykorzystują tylko modzi ludzie?

Biorcą pod uwagę osoby młode jak i starsze, popularność konkretnego rozwiązania wygląda nieco inaczej – na przykład jeśli chodzi o osoby starsze, powyżej 50 lat to wśród nich najbardziej popularna forma płatności to oczywiście przelew lub płatność przy odbiorze. Niewiele takich osób decyduje się na wykorzystywanie płatności poprzez serwisy transakcyjne poza bankowe. Tymczasem wśród osób młodszych jest nieco inaczej – szczególnie jeśli chodzi o osoby poniżej 24 roku życia – one korzystają przede wszystkim z przelewów. Tymczasem jak chodzi o osoby pomiędzy, czyli od 24 do 35 roku życia, to takie osoby są najbardziej skore do wykorzystywania poza bankowych systemów płatności, których w Polsce kilka istnieje, a na drugim miejscu są przelewy bankowe oraz na samym końcu płatność przy odbiorze.

e-commerce-w-polsce-2014.pdf (strona 121 z 202)

Wśród najbardziej popularnych rodzajów poza bankowych systemów transakcyjnych znajduje się PayU, Dotpay czy Paypal oraz Transferuj. To Cztery najważniejsze serwisy oferujące swoje usługi na polskim rynku internetowym, ale nie tylko – tak naprawdę na przykład z serwus Paypal można korzystać do wykonywania zakupów za granicą, nawet w Chinach.

Jeśli przyjrzymy się bliżej jednemu z systemów, na przykład PayU to okazuje się, że z roku na roku coraz mniej osób korzysta z tradycyjnej płatności internetowej czyli płatności za pomocą tradycyjnych banków. Ludzie przestają się bać, wolą ułatwiać sobie życie – opłacają zakup szybko i sprawnie i nie muszą się o nic martwić, nie muszą kopiować danych i wklepywać ich na swoim koncie bankowym lecz wszystko odbywa się automatycznie właśnie w kilka sekund.

Zakupy internetowe wiodą prym

Nie ma powodu by dziwić się więc, że zainteresowanie ludzi skupia się coraz bardziej na znacznie bardziej wygodnych, nowoczesnych i przede wszystkim szybkich rozwiązaniach jeśli chodzi o płatności za zakupy w Internecie. Jak wskazują badani, rynek internetowych płatności cały czas się rozwija, a płatności poprzez e-przelewy i karty obejmują aż 70 procent transakcji i cały czas liczba ta rośnie.

Powód jest oczywisty – dla internautów takie formy płatności online to o prostu komfort, a przecież nie żyjemy po to, aby sobie życie utrudniać lecz przeciwnie – ułatwiać jak tylko jest to możliwe.
Komfort dotyczy nie tylko tego, że szybko się opłaca, lecz również informacji – zarówno kupujący jak i sprzedający ma pewność, że transakcja przebiegła pomyślnie. Sprzedający widzi środki na koncie a kupujący dostaje informację, że dotarły one do sprzedawcy.